Karşı cinsten çekici bir kişinin bir sokakta size doğru yürüdüğünü ve “Merhaba, son zamanlarda etrafta sizi fark ettim ve sizi çok çekici buluyorum. Benimle seks yapar mısın? ” diye sorsa eminim hepimiz şaşırız. Peki ya Nasıl cevap verirsiniz? Bir araştırmadaki kadınların yüzde 100’ü gibiyseniz, kesin bir hayır verirsiniz. Çünkü Bu istek sizi gücendirebilir, hakaretmiş gibi algılayabilirsiniz ya da sadece kafanızı karıştırabilir. Ama o çalışmadaki erkekler gibiyseniz, ‘’Evet’’ deme ihtimaliniz yüksektir, tıpkı bu çalışmadıki erkeklerin yüzde 75’inin yaptığı gibi. Bir erkek olarak, büyük olasılıkla bu istek sizi gururlandırır. Şaşırtabilir ama gücendirme ihtimali daha az (Clarke & Hatfield, 1989).

Sonraki araştırmalar da erkeklerin fiziksel olarak çekici olmayan kadınlardan daha çok çekici olan kadınların cinsel teklifleri kabul etmeye istekli olduklarını bildirdi. Absürt bir bilgi olmadığını söyleyebiliriz. Bağlam sadece fiziksek yakınlaşmadan daha çok duygusal yakınlık içeriyorsa, kadınlar sosyoekonomik statüsü yüksek ve çekiciliği yüksek erkeklerden gelen cinsel teklifleri kabul etmeye isteklidir (Greitemeyer, 2005). Kültürel etkiler olduğunu düşünseniz de çalışmalarda enteresan olarak sonuçların birbirine benzediğini söyleyebiliriz.

Alman, İtalyan ve ABD’li katılımcılar üzerinde yapılan bir araştırma da çekiciliğin her iki cinsiyet için de önemli olduğunu buldu (Schützwohl, Fuchs, McKibben ve Shackelford, 2009).

Erkeklerin %65’i eğer kadın pek çekici değilse, seks yapma olasılığının az ama bir dereceye kadar olduğunu belirtti; Orta derecede çekici olsaydı yüzde 79; ve son derece çekici olsaydı yüzde 82.

Kadınların yüzde 5’i, erkeğin bir miktar olasılığının biraz çekici olmadığını belirtti;  Orta derecede çekici olsaydı yüzde 13; ve  son derece çekici olsaydı yüzde 24.

Danimarka’da yapılan bir araştırma, ilişki durumunun önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır (Hald & Høgh-Olesen, 2010). İlişkisi olan Danimarkalı erkekler içinde gelişigüzel, random bir şekilde, sadece yüzde 18’i bir kadınla yatmayı kabul ederken, ilişkisi olmayanların yüzde 59’u tanımadığı bir kadınla yatmayı kabul etti. Aynı çalışmaya katılan kadınlar için karşılaştırılabilir rakamlar sırasıyla yüzde 4 ve 0 idi. Erkekler utansalar iyi ederler.

Sıradan seks söz konusu olduğunda erkeklerin ve kadınların farklı tepki verdikleri fikri şaşırtıcı olmayabilir. Bu cinsiyet farklılığının kültürler arasında hem aşırı derecede büyük hem de evrensel olması daha şaşırtıcı olabilir. Filogenetik ya da ontogenetik ne derseniz diyin. Bir yerlerde benzer şekilde davranan insanlar var. Bununla ilgili teoriler, bu farkı tahmin etmek için ilkeli bir temel sağlar.Tüm bu teoriler spekülatif gelebilir. Bir miktar redüksiyonist ve seksist de olabilir. Öte yandan da şaşırtıcı ve eğlenceli olabilir.

Çok sayıda kanıt, cinsel davranış ve psikoloji algılarında cinsiyet farklılıklarına ilişkin genel beklentileri desteklemektedir. Başta Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) olmak üzere çeşitli anketlerin bir derlemesi, erkeklerin genç, sağlıklı ve fiziksel olarak çekici eşleri tercih ettiğini, kadınların ise potansiyel eşlerini değerlendirirken hırslı, cömert ve sosyal ve ekonomik açıdan başarılı eşler aradığını göstermektedir (Symons 1979). Buna da şaşırdık mı, hayır.

Cinsel seçilim teorisi ve cinsellik üzerine veriler, heteroseksüel kadınların kısa vadeli cinsel stratejilerinin kaynak birikimi (eş değiştirme (Betzig 1989) veya anlık cinsel zevk bulma motivasyonundan ziyade olası uzun vadeli bir eş olarak değerlendirmek. Kadınlar bir bakıma Alman futbol akademileri gibi. Her zaman potansiyele yatırım yaparak; uzun vadede kalıcı başarılar peşinde koşmaktalar. Erkeklerin durumu ise Türk futbolundan hallice.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir